You are here:

Działka na krańcu świata

Działka na krańcu świata

Z małego mieszkania w centrum dużego miasta chcemy uciec do spokojnej, sielskiej wsi, oddalonej od huku metropolii, gdzie na niekoniecznie dużej stanie niekoniecznie duży dom, nasz dom jednorodzinny – wybudowany z projekty domów jednorodzinnych. Życie weryfikuje nasze marzenia…

To, że jest działka i to że jest urokliwa, nie oznacza wcale, że będziemy mogli zrealizować na niej projekty domów. Zakup działki krok po kroku wymaga od nas naprawdę przemyślnych rozwiązań, nie ulegajmy chwili, nie kupujmy kota w worku. Jeżeli podczas przejażdżki samochodem znajdziemy wymarzony teren pod przyszły dom, a na nim wbitą równie wymarzoną tabliczkę „na sprzedaż”, nie kierujmy się od razu do właściciela z gotówką w ręku. Pierwsze kroki skierujmy do Urzędu Gminy.

Działka na krańcu świata

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Jeszcze zanim staniemy się szczęśliwym posiadaczem działki możemy sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, jakie właśnie plany ma gmina wobec naszego upatrzonego terenu. Czy w bliskim czy najbliższym sąsiedztwie nie ma zamiaru na przykład rozpocząć budowy nowego stadionu? Niestety, nie wszystkie gminy mają uchwalony plan, dlatego dla spokoju serca i kieszeni, wystąpmy o ustalenie warunków zabudowy.

Warunki zabudowy

Do ustalenia warunków zabudowy również nie musimy być właścicielem działki. Wystarczy, że złożymy wniosek i poczekamy 2 miesiące na decyzję, by dowiedzieć się, czy w ogóle na tym gruncie można będzie zrealizować jakiekolwiek projekty domów. Przed złożeniem wniosku powinniśmy już wstępnie wybrać projekt domu, tak abyśmy mogli określić jaką powierzchnię on zajmuje. W takim projekcie już wiadomo, jak wygląda elewacja, czy projekt zakłada montaż blachodachówki itp.

We wniosku, który składamy w urzędzie gminy, musimy określić:

dokładne granice działki na kopii mapy zasadniczej

jak chcemy zagospodarować działkę: czy będziemy budować domy jednorodzinne czy wielorodzinne, a może budynki usługowe

jakie przewidujemy gabaryty budynku – tu już musimy mieć wstępnie wybrany projekt domu, nie kupujmy go jednak jeszcze!

jak planujemy rozwiązać zapotrzebowanie na wodę i energię oraz w jaki sposób będziemy odprowadzać ścieki, niekiedy konieczne będzie również określenie dostępu do drogi

Do wniosku musimy dołączyć oświadczenie przedsiębiorstw lokalnych, że istniejące sieci uzbrojenia są wystarczające do wyposażenia naszej działki i domu w media bądź że planowana jest ich rozbudowa.

Zatem przed złożeniem wniosku o wydanie warunków zabudowy, w przedsiębiorstwie energetycznym, gazowniczym, wodociągowym i kanalizacyjnym musimy złożyć wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączy.

Po otrzymaniu warunków zabudowy i ich akceptacji możemy przystąpić do transakcji związanej z zakupem działki. Jeżeli nie podpisaliśmy korzystnej umowy przedwstępnej, raczej nie powinniśmy zwlekać z podjęciem decyzji. Warunki zabudowy są niby bezterminowe, ale urząd może je cofnąć, jeżeli wystąpi o nie inny inwestor, dokona transakcji i uzyska pozwolenie na budowę. Może je cofnąć również w przypadku, gdy gmina nagle będzie chciała jednak uchwalić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który obejmie naszą działkę i zmieni jej przeznaczenie. Plan nie może zmienić warunków tylko wtedy, kiedy mamy już pozwolenie na budowę.

Działka rolna

Dużo więcej formalności czeka nas w przypadku, gdy z ewidencji gruntów wyniknie, że nasza działka nie jest budowlana tylko rolna. Aby mogła być możliwa budowa domu na takim terenie, musimy zmienić jego przeznaczenie z rolnego na budowlane.

W tym celu składamy wniosek, w którym określamy m.in. cel odrolnienia (budowanie domu). I czekamy na decyzję. Jeżeli w sąsiedztwie naszej działki nie ma ani jednaj zabudowy, a sieć główna uzbrojenia znajduje się bardzo daleko, nie mamy co liczyć na wydanie pozytywnej decyzji i późniejsze uzyskanie pozwolenia na budowę. Jeżeli choć na jednej działce obok stoi dom, szanse są.

Jeżeli uzyskamy pozytywną decyzję, a możemy długo na to czekać, bo nie ma określonego terminu jej wydania, kolejnym krokiem jest wyłączenie gruntu z produkcji rolnej. Z tego obowiązku od niedawna są wyłączone grunty o kiepskiej jakości (na których i tak byśmy nie budowali) oraz te, leżące w administracyjnych granicach miast. Ale my przecież chcemy mieć działkę, gdzieś na krańcu świata…

Inne nasze artykuły:

Działka na krańcu świata
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Posted by: admin

Related articles
 

Back to Top