You are here:

Nowy kodeks budowlany

Pozwolenie na budowę domu niepotrzebne?

Nowy kodeks budowlany ma w założeniu ministerstwa dotyczyć wyłącznie spraw związanych z budową, utrzymaniem i rozbiórką obiektów budowlanych, od momentu rozpoczęcia do dnia zakończenia inwestycji. To jednak nie koniec jego funkcji. Autorzy projektu chcą, by kodeks budowlany doprecyzował istniejącej w obecnej ustawie Prawo Budowlane obiekty i roboty budowlane, które wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, a które z tego obowiązku są zwolnione. Nieczytelne dzisiejsze zapisy powodują, że są one różnie interpretowane nawet w sąsiednich gminach. Inwestorzy najczęściej skarżą się na konieczność uzyskiwania pozwolenia na budowę garażu czy altany ogrodowej, podczas gdy ich dalsi sąsiedzi zrobili to wyłącznie na podstawie prostego zgłoszenia budowy.

Na początku sierpnia tego roku podsekretarz stanu Janusz Żbik i Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Robert Dziwiński, spotkali się z przedstawicielami inżynierów budownictwa, architektów i urbanistów, w celu przedstawienia im założeń projektu i skonsultowania z nimi treści.

Specjaliści budownictwa poparli poparli założenia, zwracają jednocześnie uwagę na to, że dalsze prace nad założeniami dotyczącymi kodeksy budowlanego, powinny wykorzystywać już wcześniej zgłoszone przez Izbę Inżynierów Budownictwa, Izbę Architektów oraz Izbę Urbanistów propozycje zmian w ustawie Prawo budowlane.

Kolejne konsultacje projektu kodeksu budowlanego są przewidziane na koniec tego roku. Inwestorzy, którzy chcą realizować projekty domów na wiosnę przyszłego roku nie powinni mieć złudzeń ? obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę na pewno ich jeszcze nie ominie.

Inne nasze artykuły:

Posted by: admin

Related articles
 

Back to Top