You are here:

Projekt na naszą działkę

Projekt na naszą działkę

Kiedy mamy już działkę budowlaną, czas kupić projekt domu, który zaczniemy na niej realizować. Przecież samo miejsce nie wystarcza, marzy nam się dom jednorodzinny…

W poprzednim artykule Działka na końcu świata, pisaliśmy o tym jak uzyskać warunki zabudowy. To formalność, którą należy spełnić zanim kupimy projekty domów jednorodzinnych, zanim wybierzemy takie nowoczesne domy jednorodzinne, które spełnią nasze oczekiwania. Bo fakt, że to my przez lata będziemy mieszkać w tym domu nie świadczy o tym, że tylko nasze potrzeby musimy uwzględnić wybierając dom. Projekty powinny być dobrane właśnie ze względu na warunki, jakie otrzymaliśmy.

Jeżeli działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, to właśnie warunki zabudowy powiedzą nam, jakie projekty domów można budować na naszym terenie. Warunki często określają:

powierzchnię zabudowy – jej minimalną czy maksymalną wartość
wysokość budynku – czy możemy budować domy z poddaszem, domy piętrowe czy w grę wchodzą jedynie projekty domów parterowych
inne gabaryty budynku, które określą, w jakiej odległości należy usytuować dom od granicy działki
kąt nachylenia dachu – jego minimalną lub maksymalną wartość, co również określi czy np. jest możliwość na projekty domów z poddaszem

Projekt na naszą działkę

Jeżeli działka budowlana leży na terenie, który objęty jest ochroną konserwatora zabytków, warunki zabudowy powiedzą nam nawet o tym, jaka dachówka powinna wieńczyć dach, czy jaka elewacja domu wkomponuje się w dotychczasową zabudowę.

Widzimy więc, że nie wystarczy określić potrzeby mieszkalne naszej rodziny, ale również wziąć pod uwagę to, co mówi gmina na temat naszego przyszłego domu.

Baza projektów domów jest naprawdę rozległa, więc z łatwością znajdziemy takie plany domu, które spełnią warunki stawiane przez urząd, jednocześnie będą to domy ładne i funkcjonalne, na czym nam specjalnie zależy. Warto jednak pamiętać, że w świetle prawa, aby gotowy projekt domu mógł być uznany za projekt architektoniczno-budowlany potrzebny do wniosku o pozwolenie na budowę, musi zostać odpowiednio przystosowany do warunków zabudowy i warunków działki. Dokonać tego może wyłącznie uprawniony architekt. I choć wybrane przez nas projekty domów są przecież prawie idealne z tym, co mówią warunki zabudowy, to adaptacja projektu i tak jest wymagana.

Adaptacja projektu polega na tym, że architekt zmienia niektóre elementy, by dopasować je do konkretnych warunków. I tak, jeżeli np. od strony wschodniej chcemy dom postawić w odległości 3 m od granicy działki, a na tej właśnie ścianie mamy wielkie okno, architekt „przeniesie” je w inne miejsce, by dom spełniać warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jeżeli kąt nachylenia dachu w projekcie jest nawet o 5 stopni inny niż sugerowany przez warunki – architekt zmieni go, jednocześnie zwracając uwagę na zmiany w budowie więźby. Przede wszystkim jednak zmieni fundamenty domu i sposób ich izolacji. Fundamenty są w prawdzie szczegółowo określone w projekcie, jednak powstają one zgodnie z warunkami, jakie założy sobie autor projektu – czyli bierze on pod uwagę dobry rodzaj gruntu, na jakim ma stanąć dom, dobre warunki klimatyczne itp. Tymczasem architekt adaptujący zmodyfikuje fundamenty pod względem poziomu wód gruntowych, jakie występują konkretnie na naszej działce, pod względem strefy klimatycznej, w której nasza działka jest zlokalizowana. Niekiedy architekt może zlecić wykonanie badań gruntowych, by dokładnie poznać, dzięki analizowanym próbkom gruntu z nawiertów, jakie warunki rzeczywiście panują na naszej działce.

Są to zmiany niezwykle ważne dla bezpieczeństwa późniejszej budowy. Ale adaptacja projektu pomoże i nam dostosować projekt domu jeszcze bardziej do naszych oczekiwań – możemy zlecić zmianę usytuowania ścianek działowych, zmianę funkcji pomieszczeń itp.

Po zakończeniu adaptacji, architekt podpisuje się pod projektem i dopiero wtedy, zgodny z warunkami zabudowy, może zostać on złożony wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę.

Inne nasze artykuły:

Projekt na naszą działkę
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Posted by: admin

Related articles
 

Back to Top