You are here:

Prawidłowy układ okien

Prawidłowy układ okien

Coraz częściej mówi się, że dom jednorodzinny powinien być energooszczędny. Ale zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło to nie tylko odpowiednie warstwy izolacji termicznej, szczelne przegrody budowlane i energooszczędne instalacje oparte o odnawialne źródła energii. Na energooszczędność budynku duży wpływ ma również prawidłowe rozmieszczenie okien w projekcie i optymalne usytuowanie budynku na działce.

Projekty domów nowoczesnych mają prawidłowo rozmieszczone okna i zastosowaną stolarkę, która spełnia warunki energooszczędności. Ważna jest również odpowiednia powierzchnia okien w danych pomieszczeniu, którą minimalną wartość określa rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Jednak jeżeli nasze domy z drewna nie będą odpowiednio usytuowane na działce, cała praca architektów nad najlepszym układem okien nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Jak zatem wygląda projekt domu z dobrze rozplanowanymi otworami okiennymi i jak go zaplanować na naszej działce?

Jak wspomnieliśmy, warunki techniczne określają minimalną powierzchnię okien w danym pomieszczeniu. Jeżeli jest ono przeznaczone na stałą obecność domowników, powierzchnia okien musi stanowić min. 1/8 powierzchnię podłogi – w pozostałych pomieszczeniach 1/12. Dotyczy to zarówno standardowych okien pionowych na ścianach, jak i okien dachowych, które mają domy z poddaszem.

W tym ostatnim przypadku ważny jest wybór stolarki. Jeżeli projekty domów przewidują budowę lukarny, to należy pamiętać, że tylko duże okno z daszkiem doświetli prawidłowo pomieszczenie. Jednocześnie trzeba wziąć pod uwagę, że prostokątne okno połaciowe o tej samej powierzchni daje więcej światła. Aranżacja poddasza wymaga takiego montażu okien, by wyglądanie przez nie było możliwe z każdej pozycji. Trzeba również pamiętać, że im mniejszy kąt nachylenia dachu tym okno powinno być dłuższe. Należy wybrać również komfortowy system otwierania okien.

W pozostałych pomieszczeniach na parterze często spotykane są duże okna tarasowe lub nawet przeszklone ściany. Daje to niesamowity efekt wizualny, dlatego nowoczesne domy jednorodzinne bardzo często korzystają z takiej stolarki. Aby jednak wybrać taki projekt domu musimy liczyć się z tym, że aranżacja wnętrz będzie trudniejsza, bo na jednej ścianie nie będziemy mogli ustawić mebli. Wymagać będzie to więc umeblowania pośrodku pokoju, a na to pozwolić mogą sobie tylko duże wnętrza.

Prawidłowy układ okien
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Posted by: admin

Related articles
 

Back to Top